• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

20 березня – Всесвітній день здоров’я ротової порожнини

20 березня 2025, 10:27

  • Департамент охорони здоров’я
Gigiena I Profilaktika Zubov

Гігієна ротової порожнини – один із важливих аспектів особистої гігієни людини та основний засіб профілактики. Головною метою гігієни є видалення зубного нальоту – основного етіологічного чинника карієсу й хвороб оточуючих тканин навколо зубів.

Як проводиться комплексна особиста гігієна порожнини рота

У роті людини знаходиться понад двадцять видів бактерій, які виділяють кислоти під час взаємодії з частинками їжі. Цей процес впливає на зуби: кислоти роз’їдають емаль, інфекція проникає всередину, відбувається ураження карієсом, виникають захворювання пульпи. Внаслідок цього з’являється каріозна порожнина, зуб стає крихким. Частинки їжі, що залишилися між зубами під впливом кислот, перетворюються на зубний камінь. Від цього страждає ясна, відбувається запалення пародонту.

Причиною появи стоматологічних хвороб є погана гігієна ротової порожнини. Щоб цього уникнути, необхідно регулярно проводити гігієнічні заходи. Адже від цього залежить здоров’я зубів, ясен та нормальна робота шлунково-кишкового тракту. Комплекс гігієнічних заходів запобігає розвитку стоматологічних хвороб, а також зберігає емаль та освіжає дихання.

До предметів гігієни відносяться зубні щітки, зубні нитки, пристосування для очищення спинки язика, іригатори порожнини рота, зубні йоржики, зубочистки, міжзубні стимулятори, предмети для догляду за знімними ортопедичними та ортодонтичними конструкціями

Зубні щітки

 Зубна щітка пристосована для чищення зубів і масажу ясен. Застосовується з використанням зубної пасти. Сучасні зубні щітки різноманітні за формою. Їх робоча поверхня складається з синтетичного або натурального волокна різного розміру і жорсткості.

Зубні щітки розподіляються:

  1. За типом щетини: з натуральною щетиною, із синтетичною гладенькою щетиною та із синтетичною мікротекстурною щетиною.
  2. За жорсткістю щетини: дуже м’які, м’які, середньої жорсткості, жорсткі, дуже жорсткі.
  3. За кількістю рядів щетинок: чотирирядні, трирядні, дворядні (сулькулярні – для очищення ясенної борозни), однопучкові (застосовуються при неможливості якісного очищення щіткою з великою головкою).
  4. За розміром робочої частини: дитячі, підліткові, дорослі, спеціального призначення, однопучкові.
  5. За способом приведення в дію: мануальні, автоматичні (електричні).
  6. За призначенням: стандартні, ортодонтичні (із серединним заглибленням для ортодонтичної дуги), спеціального призначення( після хірургічних втручань)ю

 

Засоби для очищення спинки язика

Найбільш популярні предмети гігієни – ложки та скребки для чистки язика. Вони зроблені з пластику з округлим наконечником, який не викликає блювотного рефлексу. У скребків на кінці буває м’яка щетина для більш ефективного очищення. Також підходять звичайна зубна щітка, електрична або іригатор зі спеціальною насадкою. Головне пам’ятати, що чистка язика – це доповнення до гігієни порожнини рота, але не основний її етап.

Ірригатори порожнини рота (електрогідромасажери)

Мають форму насадок, що прицільно подають під тиском струмінь рідини, яка попередньо наливається в резервуар. Сила потоку рідини регулюється. Струмінь може бути центрованим (режим «струменя») або розпиленим (режим «душа»), неперервним або пульсуючим. При роботі в режимі «струменя» під сильним тиском вимиваються залишки їжі та частково м’який наліт з поверхонь зубів, міжзубних проміжків, ясен, язика, слизової оболонки порожнини рота (СОПР); при роботі в режимі «душа» здійснюється масаж ясен, СОПР і язика, внаслідок чого нормалізується периферійний кровообіг. Ефективні при захворюваннях пародонту і СОПР.

Зубні нитки (флоси)

Призначені для очищування міжзубних проміжків. Нитки ефективні при вузьких важкоочищуваних міжзубних проміжках, скупченості зубів, захворюваннях пародонту, наявності незнімних ортопедичних та ортодонтичних конструкцій в порожнині рота, вживлених імплантатів, наявності апроксимальних пломб.

Що входить до основ комплексу гігієни порожнини рота в домашніх умовах

Індивідуальна домашня гігієна включає такі процедури: очищення зубів щіткою та зубною пастою поетапно:

  1. щічна (зовнішня) поверхня верхніх, нижніх зубів. Рухи щіткою – вертикальні, вимітаючі;
  2. язична (внутрішня) поверхня верхніх, нижніх зубів. Рухи щіткою – вертикальні, вимітаючі;
  3. кругові рухи зубною щіткою, по бічних поверхнях зубів;

4.жувальна поверхня бічних зубів. Рухи зубною щіткою – горизонтальні, уздовж зубних рядів;

  1. очищення проміжків між зубами ниткою;
  2. видалення їжі, бактерій, нальоту з важкодоступних зон за допомогою іригатора»;
  3. використання йоржика для брекет-системи;
  4. полоскання спеціальним ополіскувачем.

Ці процедури дозволяють прибрати частинки їжі та м’який наліт. При цьому, щоб проведені заходи мали результат, необхідно проводити їх регулярно. Зуби потрібно чистити щіткою з пастою двічі на день. А після кожного прийому їжі використовувати зубну нитку та ополіскувач. Для очищення нальоту з язика потрібно спеціальний скребок або щітка з рельєфною зворотною стороною. Механічне очищення язика дозволить позбутися бактерій та неприємного запаху.

Ультразвукова гігієна ротової порожнини

Якщо чистка вдома дозволяє впоратися з м’якими відкладеннями, то твердий зубний камінь, що з’явився в міжзубному просторі, видалити самостійно не вийде. Тому професійне чищення зубів проводиться у стоматолога. Професійне чищення проводиться за допомогою певних інструментів і апаратів.

Найбільш популярний метод – ультразвукове очищення. У комбінації з іншими прийомами дозволяє зробити під час процедури очищення частинок їжі, видалення нальоту, видалення твердих відкладень зубного каменю, фторування емалі, полірування пастою.

Ультразвук дбайливо видаляє зубний камінь, знищує шкідливі бактерії. Відновлює природний колір емалі, робить зуби гладкими, що перешкоджає прикріпленню бактерій. Знезаражує, знижує ризик захворювання ясен. Комбіновані методи включають застосування інструментів і ультразвуку, за рахунок чого досягається максимальний ефект.

Правильна гігієна ротової порожнини – запорука здоров’я всього організму.

 

Наталія Гутовська, лікар-стоматолог ортопед

КП «3-я МКЛ Полтавської міської ради»

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

Обмін досвідом у сфері протидії ВІЛ/СНІДУ: візит фахівців Центру громадського здоров’я МОЗ України на Полтавщину
20/03/2025
8 травня – Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
20/03/2025
У Пирятинській громаді зафіксували спалах кору
20/03/2025

Останні новини

Більше новин
Саме припинення вогню, тривале й надійне, буде реальним показником руху до миру; Америка може із цим допомогти – звернення Президента Саме припинення вогню, тривале й надійне, буде реальним показником руху до миру; Америка може із цим допомогти – звернення Президента
08/05/2025
Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення
08/05/2025
Володимир Когут: «Наша мета – зробити кожен гектар облікованим, захищеним і корисним для бюджету»
08/05/2025
Володимир Когут зустрівся із заступницею Міністра освіти і науки України Надією Кузмичовою
08/05/2025
Як отримати кошти на модернізацію шкіл, лікарень та дитячих садочків
08/05/2025
На Полтавщині удосконалюють функціонування системи підтримки осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, які страждають на психічні розлади
08/05/2025
Як трансформується освіта і наука в Україні
08/05/2025
80 років Перемоги над нацизмом в Європі
08/05/2025
Синоптики попередили про дощі та заморозки на поверхні ґрунуту
08/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту