• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

16 квітня – День обізнаності про стрес

16 квітня 2025, 08:55

  • Департамент охорони здоров’я
16.04.25

Сьогодні тема стресу є дуже розповсюдженою і для всіх знайомою. Будь-яка доросла людина має розуміння, наскільки згубними є стресові фактори і до яких результатів вони призводять. Але ми часто забуваємо, що існує два види стресу, один з яких має шкідливий і руйнівний вплив, а інший – навпаки допомагає нам бути ефективними і досягати своїх цілей.

Почнімо з того, що стрес є природною і абсолютно нормальною відповіддю організму на реальну або очікувану небезпеку. Відчувши загрозу наше тіло запускає ланцюг реакцій, який активізує органи та системи для найбільш ефективного вирішення проблеми та усунення тривоги.

Еустрес є початковою корисною фазою стресу, який інтегрує та активізує сили організму і створює оптимальний рівень напруження, мотивацію та зосередженість, необхідні для протистояння реальній проблемі. Еустрес не шкодить організму. Прикладом позитивного стресу є ситуації, коли стресові фактори мають короткотривалий вплив, а людина впевнена у своїй можливості подолати перешкоду.

Коли ми говоримо про негативний вплив стресу, то маємо на увазі саме дистрес. Цей вид стресу виникає тоді, коли організм знаходиться на стадії виснаження, або коли людина не знає, як подолати перешкоду, не має конкретних стратегій вирішення. Дистрес шкодить нашому емоційному благополуччю і спричиняє руйнівний ефект на наше здоров’я. На жаль, в сьогоднішній реальності, люди піддаються величезній кількості стресових факторів, що здатні перевантажити організм і викликати дистрес.

Проте також варто пам’ятати, що наша психіка реагує не лише на реальну загрозу, а й на уявну. Тобто, коли ми навіть просто уявляємо, що може статися щось погане, в організмі запускається повноцінна відповідь, наче ми дійсно знаходимось у небезпеці. Тривожні думки, негативне мислення, уявлення найгірших сценаріїв тільки виснажують наш організм і змушують реагувати на уявну проблему. Це забирає сили і ресурси, необхідні для протистояння реальним труднощам. Саме про це писав видатний нейробіолог Р. Сапольськи у своїй книзі «Чому зебри не помирають від інфаркту». Отже концентрація на несприятливих думках також призводить до дистресу.

То як взагалі зменшити негативну сторону стресу і дати більше місця його позитивній стороні (еустресу)? Для цього є кілька простих порад:

  1. Зосереджуйтесь на тому, що Ви можете контролювати. Дистрес виникає, коли людина вважає, що стресор перевищує її здатність впоратися. Така безнадія частіше трапляється, коли вона зосереджується на аспектах ситуації, що знаходяться поза їхнім контролем.
  2. Практикуйте співчуття до себе. Люди під час стресу вдаються до самокритики, звинувачуючи себе в минулих діях і ставлячи нереалістичні очікування на майбутнє. Хоча Ви можете думати, що Ваш внутрішній критик допомагає Вам стати кращим, але дослідження показують протилежне. Співчуття до себе є більш корисним, і люди, які практикують його, легше долають складнощі і мають збалансований емоційний стан.
  3. Збільште фізичну активність, щоб дати вихід напруженню. Спорт та фізичні вправи є гарним способом для зменшення негативу. Вони допомагають відновити баланс гормонів і хімічних речовин, що виділяються під час реакції на стрес.
  4. Намагайтеся зосереджуватися на тому, що відбувається тут і зараз.

Більшість людей або розмірковують про минуле, або хвилюються про майбутнє. Однак ви не можете змінити минуле чи передбачити майбутнє. Ці розумові зусилля є непродуктивними та спричиняють страждання.

Сконцентруйтеся на тому, що є важливим для Вас зараз, а також на тому, що Ви можете зробити саме зараз для покращення ситуації. Така стратегія допомагає не розпорошувати енергію та витрачати ресурси тільки на те, що дійсно важливо.

Звичайно ці техніки не позбавлять Вас від стресу повністю. Але дадуть змогу зменшити його негативний вплив і зберегти гармонійний емоційний стан. Бажаю здоров’я!

 

Катерина Мироненко, клінічний психолог

Центру психологічної реабілітації консультативної поліклініки

КП «ПОКЛ ім. М. В. Скліфосовського ПОР»

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

Як захиститися від спеки
16/04/2025
У надкластерній лікарні відкрили оновлене відділення судинної хірургії
16/04/2025
Доступні ліки – в кожній аптеці
16/04/2025

Останні новини

Більше новин
На Полтавщині тривають жнива На Полтавщині тривають жнива
12/07/2025
У результаті атаки Полтавської громади 3 липня загинуло четверо людей
12/07/2025
90 років від дня народження одного з засновників сучасної банківської системи України Вадима Гетьмана
12/07/2025
Новий випуск Дайджесту новин «Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?»
11/07/2025
Працюємо зараз із партнерами над новим постачанням, над більшим виробництвом зброї в Україні та забезпеченням нашої армії – звернення Президента
11/07/2025
Синоптики попередили про грози
11/07/2025
Володимир Когут підписав меморандум з однією із частин Військово-Морських Сил ЗСУ
11/07/2025
Робоча група «Прозорість і підзвітність» провела аналіз закупівель щодо ремонту їдалень і харчоблоків у Полтавській громаді
11/07/2025
Вживання якісної питної води – запорука здоров’я
11/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту