• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Березень – місяць обізнаності про туберкульоз. Вакцина БЦЖ: що потрібно знати

18 березня 2025, 08:15

  • Департамент охорони здоров’я
Бцж

Вакцини від туберкульозу (ТБ) є одними з найстаріших вакцин і вперше використовувались у 1921 році. Це живі вакцини, що містять ослаблений штам мікобактерій ТБ, який не викликає захворювання, але стимулює імунну систему виробляти захист від цієї інфекції.

Донедавна вважалося, що БЦЖ захищає лише від тяжкого перебігу ТБ у дітей, не запобігає первинному інфікуванню мікобактеріями ТБ. Проте дані останніх досліджень показують, що діти, вакциновані БЦЖ, які контактували з людиною, яка хворіє на ТБ, на 19% рідше інфікуються, ніж невакциновані діти.

Окрім того, дослідження демонструють високу дієвість вакцини щодо зменшення тяжких форм ТБ серед вакцинованих людей – на 85%. Найбільший захист спостерігається серед вакцинованих у неонатальний період – з 90% зниженням випадків тяжкого ТБ.

Хто і коли має отримати щеплення вакциною БЦЖ? Щепленню для профілактики ТБ підлягають усі новонароджені діти, які не мають до цього протипоказань. Вакцинацію проводять у перші дні життя немовляти – в пологовому стаціонарі. Якщо БЦЖ не можна ввести при народженні, вакцина повинна бути введена при першій можливості після народження, щоб захистити дитину до її контакту з інфекцією. Діти, які не були щеплені в пологовому, підлягають вакцинації в закладах охорони здоров’я після консультації з сімейним лікарем, педіатром.

Тривалість захисту та ревакцинація. Системний аналіз показав, що захист після первинної вакцинації БЦЖ немовлят може тривати до 15 років. Більш тривалий захист було виявлено серед тих, хто отримав вакцинацію БЦЖ в неонатальному періоді. Було виявлено зниження захисту з часом, за даними низки досліджень, захист від усіх форм ТБ знижувався через 20 років. Щеплення вакциною БЦЖ проводиться один раз. Ефективність ревакцинації після первинної вакцинації при народженні як щодо інфікування, так і щодо захворювання не доведено.

Чи є протипоказання? Протипоказання до вакцинації встановлюються лікарем, який вирішує питання щодо проведення вакцинації. Протипоказаннями до введення вакцини БЦЖ є вроджений або тяжкі комбіновані імунодефіцити та лікування препаратами, що пригнічують імунітет. Детальнішу інформацію щодо щеплень та можливих протипоказань ви можете дізнатися у сімейного лікаря чи педіатра. 

Доступність вакцини БЦЖ. Щеплення проти ТБ включено до Національного календаря профілактичних щеплень і проводиться для громадян безоплатно. В Україні, станом на 1 січня 2025 року, проти ТБ щеплено 92,8% дітей (від річного плану).

Чому важливо вакцинуватися?

  • Зменшення ризику інфікування. 
  • ТБ передається повітряним шляхом, тому всі люди мають потенційний ризик зараження. Вакцинація знижує ймовірність інфікування, особливо у дітей, які є найбільш вразливими до цієї хвороби.
  • Запобігання тяжким ускладненням. 
  • Вакцинована БЦЖ людина може захворіти на ТБ, але захворювання у неї, як правило, перебігає легше, без тяжких ускладнень.

 

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

(за інформацією МОЗ України, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»)

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

Обмін досвідом у сфері протидії ВІЛ/СНІДУ: візит фахівців Центру громадського здоров’я МОЗ України на Полтавщину
18/03/2025
8 травня – Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
18/03/2025
У Пирятинській громаді зафіксували спалах кору
18/03/2025

Останні новини

Більше новин
Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення
08/05/2025
Володимир Когут: «Наша мета – зробити кожен гектар облікованим, захищеним і корисним для бюджету»
08/05/2025
Володимир Когут зустрівся із заступницею Міністра освіти і науки України Надією Кузмичовою
08/05/2025
Як отримати кошти на модернізацію шкіл, лікарень та дитячих садочків
08/05/2025
На Полтавщині удосконалюють функціонування системи підтримки осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, які страждають на психічні розлади
08/05/2025
Як трансформується освіта і наука в Україні
08/05/2025
80 років Перемоги над нацизмом в Європі
08/05/2025
Синоптики попередили про дощі та заморозки на поверхні ґрунуту
08/05/2025
На Полтавщині триває підготовка до НМТ-2025
08/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту