15 липня 2025, 11:02
Презентовані документи виокремлюють основні періоди боротьби українського народу за свою державність, розкривають тяглість та спадкоємність державотворчої традиції, пошановують пам'ять славетних борців-патріотів за незалежність та соборність України.
Упродовж своєї тисячолітньої історії українці розбудовували потужні державні утворення Київської Руси, Галицько-Волинського князівства, Великого князівства Литовського, козацької держави, в яких закладалися підвалини нашої державності, плекалися національні традиції, діяли органи місцевого врядування, створювалися пам’ятки правової і політичної культури, закріплювалися у свідомості населення наші національні символи. Але зовнішні чинники та внутрішні чвари політичних еліт заважали державницькому поступу.
Представлені на виставці документи пізнішого історичного часу. Вони свідчать про державне будівництво в Україні у період 1917-1921 років, національне, культурне і духовне відродження Полтавщини на початку ХХ ст., переслідування борців за незалежність України. Серед документів: скан-копія ІV Універсалу Української Центральної Ради (22 січня 1918 р.), Акт злуки УНР та ЗУНР (22 січня 1919 р.), обкладинки видань “Устрій Української держави. Проєкти Конституції УНР” (1920 р.), “Проект програми Революційної Української Партії, утвореної Центральним Комітетом” (1905), світлини, що відображають події національного значення, витинки із місцевих періодичних видань (“Рідний край”, “Хуторянин”, “Вісник Лубенського громадського комітету”), листування славетних українських діячів, їх портрети.
За час існування комуністичної тоталітарної системи ні диктатура пролетаріату, ні Голодомор 1932–1933 років, ні Великий терор, ні економічні та політичні експерименти, ні інші більшовицькі злочини не змогли викорінити державницькі устремління українців. Спротив і збройна боротьба в умовах окупації (1920-ті – 1980-ті) охоплює діяльність національно-визвольного руху 1920-х років, підпільних організацій (ОУН, УПА) та рух дисидентів. Цей інформаційний комлекс відображає нашу визвольну боротьбу у період Другої світової війни та у повоєнний періоди: світлини героїв, сторінки періодичного видання “Дніпрова хвиля”, анкети арештованих українських дисидентів – документи, що свідчать про репресії проти борців за права людини та національну ідентичність.
Наприкінці 1980-х років в умовах послаблення командно-адміністративної диктатури знову відродився масовий національно-патріотичний рух, розпочалася боротьба за відновлення української державності. Серед представлених документів сучасного періоду: “Декларація про державний суверенітет” (16 липня 1990 р.), “Акт проголошення незалежності України” (24 серпня 1991 р.), світлини військовослужбовців Збройних Сил України, волонтерів, громадських діячів – усіх, хто сьогодні стоїть на захисті незалежності та територіальної цілісності.
Документи онлайн-виставки – інформаційний ресурс, який наочно демонструє, що українська державність – це не випадковість, а результат багатовікової, послідовної та жертовної боротьби багатьох поколінь українців, що сучасна Україна має глибоке історичне коріння та міцний фундамент для свого майбутнього. Водночас знання історії нашого державотворення в усій тяглості є потужною силою проти маніпуляцій історичними фактами в умовах інформаційної війни рф проти України.
Виставку підготовлено за документами Центрального державного архіву вищих органів влади, Центрального державного історичного архіву (м. Київ), Центрального аудіовізуального та електронного архіву України, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Державного архіву Полтавської області.
Підпишіться, щоб отримувати листи.